“Kültür’de Beslenme Günleri-III Yaşam Döngüsünde Beslenme: Metabolik Sendrom ve Probiyotikler Sempozyumu”

Koronavirüs, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından tüm dünyada hızla yayılmaya başladı. Hastalığın dünya genelinde can almasının ardından uzmanlar bağışıklığı güçlü tutmak adına çeşitli uyarılarda bulundu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (İKÜ) düzenlenen “Yaşam Döngüsünde Beslenme: Metabolik Sendrom ve Probiyotikler Sempozyumu”nda probiyotikler ve bağışıklığın önemi ele alındı. İKÜ Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, hastalığa yakalanmadan önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

Arş. Gör. Pelin Cin Kültür Koleji Öğrencilerine Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü Tanıttı 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Pelin Cin, 26 Şubat Çarşamba günü Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Kültür Koleji örencilerine Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü tanıttı. 
 

Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Batar “Bariyatrik Cerrahi ve Yeme Bozukluğu Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu”na Katıldı 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Batar, 14-15 Şubat tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen “Bariyatrik Cerrahi ve Yeme Bozukluğu Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu”nda, “Bariyatik Cerrahi ve Özel Durumlar” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. 
 

“PKU’lu Gençler Mutfakta”

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Fenilketonüri (PKU) Aile Derneği iş birliğinde, 18 Ocak Cumartesi günü “PKU’lu Gençler Mutfakta” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Doğumsal metabolik bir hastalık olan PKU bozukluğu olan gençler ile sağlıklı beslenme ilkelerini paylaşmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe, İKÜ Şirinevler yerleşkesi ev sahipliği yaptı. 

“Beslenme Durumunun Saptanmasında Besin Tüketimin Değerlendirilmesi”

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, “Toplumda Beslenme Durumunun Saptanması” dersi kapsamında 3. sınıf öğrencilerinin beslenme durumunun değerlendirilmesi yöntemleri ile ilgili bilgi edinmesi amacıyla “Beslenme Durumunun Saptanmasında Besin Tüketimin Değerlendirilmesi” başlıklı etkinlik düzenledi. Diyetisyen Ramazan Balbay’ın konuk olarak katıldığı etkinlik,  16 Aralık Pazartesi günü Şirinevler yerleşkesi C Blok CB 01-3 numaralı derslikte gerçekleştirildi.
 

“Beslenme Durumunun Saptanmasında Antropometrik Ölçümler”

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, “Toplumda Beslenme Durumunun Saptanması” dersi kapsamında 3. sınıf öğrencilerinin antropometrik ölçümlerin değerlendirilmesi ile ilgili bilgi edinmesi amacıyla “Beslenme Durumunun Saptanmasında Antropometrik Ölçümler” başlıklı etkinlik düzenledi. Tartı Medikal’den Dyt. Ece Moral’ın konuşmacı olduğu etkinlik, 17 Aralık Salı günü Şirinevler yerleşkesi C Blok CB 01-3 numaralı derslikte gerçekleştirildi. 
 

Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Teknik Gezisi

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilleri, 28 Kasım 2019 tarihinde Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak firmasına teknik gezi düzenledi. Öğr. Gör. Belgin Gözke ve Uzman Diyetisyen Gözde Ekici gözetimindeki öğrencilerimiz, “Toplu Beslenme Sistemleri I (BES5002)” dersi kapsamında mesleki uygulamaya yönelik, toplu yemek üretimi ve tüketimi yapılan alanlarda kullanılan endüstriyel mutfak tasarımlarını yerinde gözlemleme fırsatı buldular.

Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu “1. Ulusal Tek Sağlık Sempozyumu”na Katıldı

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Tek Sağlık Çalışma Grubu tarafından Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen “1. Ulusal Tek Sağlık Sempozyumu”na katıldı. Prof. Dr. Çiftçioğlu, Organizasyon Komitesi Üyesi olduğu sempozyumda “Gıda İzlenebilirliği Tek Sağlıkta Etkin Bir Araç Olabilir mi?” başlıklı bir de sunum yaptı. 
 

Arş. Gör. Pelin Cin “15. Aile Hekimliği Araştırma Günleri”nde Bildirisini Sundu

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanlarımızdan Arş. Gör. Pelin Cin, 21-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen “15. Aile Hekimliği Araştırma Günleri”nde, “Geriatri Hastalarında Yaşlanma Anoreksisi ve İlişkili Faktörlerin Değerlendirilmesi” başlıklı sözlü bildirisini sundu.